8. Zelený salón

Nad dverami visí reprodukcia obrazu zámku Miramare na Jadranskom pobreží, ktorý si nechal postaviť neskorší mexický cisár Maximilián I. Habsburský. Na pravej strane pozdĺž steny je vystavený nábytok v neorokokovom štýle (približne okolo roku 1850), vyrezaný z bukového dreva. Na stole je stojan, ktorý slúžil na odkladanie šperkov.

Na stene sú portréty Johanna Soosa a jeho manželky Márie (1821) a tiež skrinkové rámové hodiny z polovice 19. storočia s tvárou boha slnka Apolóna na kyvadle.

Na ľavej strane miestnosti je salón z obdobia ranej fázy biedermeieru (približne okolo roku 1820), kedy sa uprednostňovali jednoduché, elegantné tvary nábytku, na ktorom vynikla krása dreva.

Nad pohovkou sú portréty Alžbety a Samuela Demiány, rodičov Júliusa Demiányho. Sú z rokov 1820 až 1825 a maľoval ich najvýznamnejší slovenský maliar biedermeieru – Jozef Czauczik z Levoče.

V jednom rohu je busta rakúskeho cisára Ferdinanda V.

Koberec pochádza z kaukazskej oblasti (19. storočie). V druhom rohu je empírový písací sekretár s egyptizujúcimi prvkami (1810) a mnohými tajnými priestormi. Vedľa je písacia komoda s tajnými zásuvkami. Nad ňou sa nachádza Portrét neznámeho muža od Karola Jakobeyho (1868).

 

Webmaster: Drakomir