7. Móda

V prechodovej miestnosti je prezentovaná kultúra odievania.  

Cestovný kufor vystavený vpravo, vyrobený okolo roku 1900 v Budapešti, obsahuje štólu slúžiacu ako odevný doplnok na dámsku toaletu (približne okolo roku 1885). Na ňom sú položené kufor a škatuľa na klobúky od výrobcu z Kežmarku (okolo roku 1900). Na stene visia litografie panovníka Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety, prezývanej Sissi. Medzi módnymi listami z Budapešti a Berlína z 80. a 90. rokov 19. storočia visí ďalší reprezentatívny portrét Sissi.  

Vo vitríne z 20. rokov 20. storočia sú vystavené klobúky – od dámskeho z 30. rokov po pánske z konca 19. storočia. Nižšie je čierna perličková bižutéria používaná ako nášivky na dámsky odev, šál z hodvábu vyšívaný zlatou niťou z arabského Orientu (približne okolo roku 1800). Dámske modré barokové brokátové črievice (približne okolo roku 1700) patria k najstarším zachovaným na území Slovenska. Kolekciu dopĺňajú dámske topánky z konca 19. storočia. 

Nad dverami do ďalšej miestnosti je secesný záves – portiéra (začiatok 20. storočia) a vedľa dverí zarámovaný gobelín. 

Na okrúhlom stolíku je škatuľa na manžety a papierové pánske goliere. Vedľa je práčka z roku 1947 či šijací stroj zo začiatku 20. storočia od svetoznámej firmy Singer, zdobený sfingou.

Webmaster: Drakomir