9. Spálňa

Spálňa dnešného typu sa v našom prostredí vydelila až v 18. storočí. Okrem manželských postelí tu bol umiestnený hlavne úložný nábytok na bielizeň a odev. Jeho vývoj pokračoval od truhlíc cez komody a zásuvkové skrine, ku jedno alebo dvojdverovým skriniam. Postele dnešného typu sa začali vyrábať v 19. storočí ako komplety so skriňami, nočnými stolíkmi, toaletnými stolíkmi a zrkadlami, prípadne ďalšími doplnkami.

Vystavená spálňová zostava z prelomu 19. a 20. storočia je v neobarokovo-secesnom štýle. Pod posteľou je secesný keramický nočník pre dospelých. Vľavo pri dverách je prenosná toaleta z polovice 19. storočia. Na podstavci sa nachádzajú medené ohrievadlá do postele zo 17. a 18. storočia, do ktorých sa kládli žeravé uhlíky alebo horúca voda. Pred spaním sa nimi v chladnom zimnom období rýchlo vyhriali periny a vankúše.

Vpravo je secesná keramická toaletná súprava vyrobená v manufaktúre Zsolnay v Päťkostolí (Pécs). Nad ňou je dvojica fotografií predstavujúcich Júliusa Demiányho v staršom veku a jeho druhú manželku Bertu (okolo roku 1875).

Luster je neskorosecesný (1915 až 1920). Ukážku dobových hračiek predstavuje nábytok – príborník, šatníková skriňa a komoda či stavebnica kociek z umelého kameňa zo začiatku 20. storočia.


 

Ďakujeme za návštevu a veríme, že sa k nám opäť vrátite.

Dovidenia!

Webmaster: Drakomir