2. Jedáleň

V meštianskych domoch bývala spočiatku univerzálna obytná miestnosť, v ktorej sa varilo, jedlo aj spalo. Až koncom 17. storočia sa v bohatších meštianskych domácnostiach začali vyčleňovať miestnosti podľa funkcií, ako kuchyňa, jedáleň, salón, spálňa, komora, hosťovské izby, atď. V chudobnejších rodinách sa život sústreďoval v jedinej miestnosti – v kuchyni. Bohatšie vrstvy udržiavali v jedálni vyššiu kultúru stolovania tak, ako je naznačené v tejto expozícii. Zariadenie jedálne tvoril stôl so sklápacou doskou, lavice, stoličky, príborníky, police a odkladacie stolíky. 

V miestnosti sa zachoval neskororenesančný trámový strop z roku 1698. Vpravo je v neorenesančnom príborníku (okolo roku 1880) mosadzné kuchynské náčinie z 19. storočia (samovar s mnohými oceneniami vyrobili v ruskom meste Tula, ohrievadlá na nápoje, mlynčeky na kávu, mažiare).  

Vedľa sú pod ochranným sklom vystavené rozmanité predmety kultúry stolovania – soľničky, zátky, tzv. lótové závažie, kahančeky do ohrievadiel na nápoje, mlynček na korenie, príbory. 

Na príborníkoch z 2. polovice 19. storočia v zadnej časti miestnosti je vystavený cínový a medený riad zo 17. a 18. storočia, ktorý používali bohaté domácnosti. Bežní ľudia používali hlinené a dokonca len drevené taniere. Porcelán si mohli v tých časoch dovoliť len najbohatší, keďže sa dovážal z Číny a cesta v tom čase bola dlhá a veľmi nebezpečná, takže lode so vzácnym nákladom často aj stroskotali. Porcelánová nádoba bola preto drahšia ako strieborná, či dokonca zlatá.  

Vo vitríne z konca 19. storočia za stolom je súprava anglickej kameniny z toho istého storočia – čajový a kávový servis pochádza z pozostalosti MUDr. Vojtecha Alexandra (1857 v Kežmarku – 1916 v Budapešti), priekopníka röntgenológie v Uhorsku.  

Na stole je časť obedovej súpravy vyrobenej v Česku, získaná ako svadobný dar. Každý kus je zdobený erbmi rodu Badányi – holubica s ratolesťou a rodu Szirmay – rak s päťcípou barónskou korunkou. Nad stolom je secesný luster zo začiatku 20. storočia. 

Neskoroempírová pec (približne okolo roku 1820) pochádzajúca z kežmarskej katolíckej fary je postavená v štýle antickej hrobky. Na prednej strane sú figurálne ornamenty dvojice Amora a Psyché, na bočných stranách figúry symbolizujúce vetry štyroch svetových strán. Vo vitríne na stene sú smaltované výrobky z 1. polovice 20. storočia vyrobené v Poprade – Matejovciach.


Webmaster: Drakomir